Üretkenlik Rehberi – Üretkenlik Nedir, Nasıl Üretken Olunur?

Üretkenlik, dikkatin çok kolay dağılabilir olduğu günümüzde; çok daha önemli bir hale geldi. Üretkenliğe dair uygulamalar, videolar, kitaplar ve makaleler; günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Sürekli bildirimlerle dikkatiğimizi dağıtan teknolojiye rağmen, hepimiz üretkenliği arttırmaya çalışıyoruz. Peki her geçen gün daha da önem kazanan, sürekli konuşulan üretkenlik ne demek?

Üretkenlik Nedir?

Üretkenlik, TDK‘ye ve Oxford sözlüğüne göre: “verilen emeğe ve yapılan masrafa oranla üretilen miktar, ürün verme gücü” anlamına geliyor. Üretkenlik, bir işteki girdi ile çıktı arasındaki orandır. Üretken olmak, üretken olmayanlarla aynı emeği ve masrafı karşıladığı halde daha çok çıktı elde etmektir.

Üretken İnsan

üretkenlik

Kimdir?

Üretken insan, gösterdiği çabadan maksimum getiriyi elde eden insandır. Üretken kişi, vaktini boşa harcamamaya gayret gösterir ve her zaman getiri elde etmeye çalışır. Kendini ve işini geliştirmeye odaklanmıştır. Üretken olarak kalabilmek için çaba sarfeder.

Kim Değildir?

Üretken insan , sadece sürekli meşgul olan insan değildir. Çünkü meşgul olmak, üretmek ile eş anlamlı değildir. Meşgul olduğu halde, hiçbir işi sonuçlandırmamak da mümkündür. Bu yüzden; üretken insan, sürekli meşgul olan insan değildir.

Nasıl Olunur?

Üretken insan olmak, günümüzde bir hayli önem kazanmıştır. Üretken insan olmak için, çeşitli alışkanlıklara ve kabiliyetler gerekir. Zaman yönetimi, odaklanmak, verimli çalışmak, kalıcı öğrenmek, planlı ve düzenli olmak; üretken insan olmak için gerekli olan şeylerdir.

Üretkenlik Arttırmak için İpuçları

üretkenlik basamakları

Üretkenliğin, günümüzde ne kadar önem kazandığını vurguladık. Bununla beraber, üretkenliği arttırmak için tüyolar da bir hayli önem kazandı. Basit, beş maddede; bu taktikler sayesinde üretkenliğinizi arttırabilirsiniz.

  1. Zamanınızı iyi yönetin: Kötü bir zaman yönetimi ile üretken olmak anlamsızdır. Ters yöne kürek çekmeye benzer.
  2. Odaklanın: Odaklanma tekniklerini inceleyin. Odaklanmadan yapılan çalışmaların üretken olma ihtimali düşüktür. Dikkatinizi dağıtabilecek eşyaları etrafınızda bulunmayın ve ara vermeyi ihmal etmeyin.
  3. Verimliliği ölçün: Saat hesabı ile çalışmalarınızı ölçmek, yanlış bir izlenim uyandırabilir. Bunun yerine, çıktılarınızı ölçün. Örneğin; sadece 1 saat spor yaptığınızı not etmek yerine, 1 saat boyunca ne yaptığınızı da not edin.
  4. Kalıcı öğrenin: Öğrenme tekniklerini gözden geçirin. Kalıcı olarak öğrenmeniz gereken materyali düzenli olarak inceleyin. “Aktif öğrenme” alışkanlığı edinin.
  5. Planlı ve düzenli olun: Her ne kadar can sıkıcı da olsa, yaptıklarınızı mümkün olduğunca not edin. Notlarınız, aradığınızı bulabileceğiniz kadar düzenli olmalıdır. Buna ek olarak, hedefleriniz doğrultusunda yıllık, aylık, haftalık ve günlük planlar yapabilirsiniz.

Üretkenlik Arttırmak için İleri Okumalar

Bir cevap yazın