Pazarlamada 4P Nedir? Pazarlama Karması Nedir?

Pazarlamada 4P önemli bir kavramdır. Pazarlama, net ve kesin bir tanıma sahip olmamakla beraber, günümüzde bir girişimin tutunmasında kritik rol oynar hale gelmiştir. Pazarlamanın sahip olduğu ve satışları etkilemek için kullanılabilecek araçlara, pazarlama karması denir. Her ne kadar Seth Godin’in “Mor İnek” kitabı sonrasında sık sık 5P olarak anılmaya başlansa bile, geleneksel formülü 4P ile ifade edilir. Peki, 4P nedir?

Pazarlama karması, 4p
Pazarlama karması, 4P

4P Nedir?

1) Product – Ürün

Pazarlama karmasının ilk P’si, Product; yani üründür. Üründe değişiklik yapılarak, satışlar direkt olarak etkilenebilir. Ürün, fiziksel veya yazılımsal olabileceği gibi; bir hizmet de olabilir. 4P, pazarlama karmasında satışları en çok etkileyen ve üzerinde değişiklik yapması en zor maddedir.

product ürün

2) Price – Fiyat

4P’nin ikinci maddesi, Price; yani fiyattır. Satışları arttırmak için fiyatlar azaltılabilir. Pazarlama karmasında fiyat, sadece para anlamına gelmez. Karşılığında hizmeti sunduğunuz her şey fiyata dahildir.

Örneğin Facebook, Instagram gibi platformlara erişmek için para ödemeniz gerekmez. Ancak bu, platformların bedelsiz olduğu anlamına gelmez. Kullanım verileriniz, 4P’deki fiyattır.

4p price fiyat

3) Place – Yer

4P’nin üçüncü maddesi, Place; yani yerdir. Her ne kadar fiziksel bir çağrışımı olsa bile, 4P’deki yer; kanal (İngilizce: Channel) anlamına gelmektedir. Potansiyel bir müşterinin, ürününüze erişebileceği her alan bir kanaldır. Genellikle; kanal müşteriye ne kadar yakınsa, satışlar o kadar artar.

Örneğin bir sosyal medya platformu için kanal, internet olabilir. Aynı şekilde; bir kalem için, kırtasiye olabilir.

place yer

4P ‘de Promotion – Promosyon

Promotion, Türkçe promosyon; geleneksel pazarlama karmasının son maddesidir. Promosyon, talebi arttırmaya yönelik yapılan çalışmalardır. Reklamlar, marka duyarlılığı gibi meşhur pazarlama konuları; 4p’nin promosyonu ile ilgilidir.

Promosyon konusunda oldukça ilginç örnekler bulunmaktadır. Dominos’un bozuk yolları tamir edip üstüne logosunu yapıştırmasından tutun, Netflix’in ilginç tabelalarına kadar birçok örnek mevcuttur.

Dominos,  Promosyon örneği
Dominos, Promosyon
Netflix,  Promosyon örneği
Netflix, Promosyon

Bu yazıda pazarlama karması kavramını öğrendik. Bu konuda ileri okuma için Philip Kotler’in A’dan Z’ye pazarlama kitabı hakkındaki yazıma bakabilirsiniz. Aynı zamanda Philip Kotler’in diğer kitapları pazarlama konusunda ufuk açıcı olabilirler. Okuduğunuz için teşekkürler.

2 Comments

Mustafa 14 Haziran 2020 Reply

Gerçekten faydalı bir yazı olmuş. 4P önemli bir kavram

denizgocer 14 Haziran 2020 Reply

Yorumun için teşekkürler Mustafa! Umarım yararlı olmuştur.

Bir cevap yazın