A’dan Z’ye Pazarlama: Pazarlamayla İlgilenen Herkesin Bilmesi Gereken 80 Kavram

Philip Kotler, birçok insana göre modern pazarlamanın fikir babasıdır. Kitabın 2003’te yayımlanmasına karşılık, fikirleri hala yeni kabul edilmektedir. Günümüzde pazarlama dünyasını etkileyen fikirlerin tohumlarının bu kitapta atıldığını görüyoruz.

Yazar, Philip Kotler

Philip Kotler, pazarlamanın efsanesidir. 17 yıllık kitabında bahsettiği düşüncelerin şu an tüm pazarlama dünyasını etkisi altına aldığını görmek mümkün. Ancak bu kitap, aslında tam olarak bir kitap değil; deyim yerindeyse bir sözlük. Kotler, düşüncelerini A’dan Z’ye kavramlar altında listelemiş. “Ağızdan Ağza Pazarlama” ile başlayan kitap “Zevk” ile bitiyor. Aşağıda, kitapta bulunan tüm kavramlara göz atabilirsiniz.

Kitapta bulunan bazı kavramlara dair önemli bulduğum kısımları, bu kavramlarla beraber paylaşmak istiyorum.

Başarı ve Başarısızlık: Başarısızlık, daha akıllıca yeniden başlamak için bir fırsattır. Genç yaşlarda başarısızlık tatmanın büyük yararı vardır. Başarısızlığı, başarıdan kopuk bir parça gibi değil; başarıya giden yolun bir parçası olarak algılamalıyız.

Çalışanlar: Yüksek maaşlı, iyi bir çalışana sahip olmak; her zaman düşük maaşlı kötü bir çalışana sahip olmaktan daha düşük maliyetlidir. Çalışan, yönetimin önceliği olmalıdır. Çalışanlarınıza yer fıstığı gibi ufak tefek maaşlar verirseniz, karşınızda maymunlar bulmanız kaçınılmazdır. Çalışanları elinde tutmak için yatırım yapmayarak tasarruf ettiğini düşünen şirketler, giden çalışanların yerine yenilerini koymak için daha çok kaynak harcarlar.

Durgunluk Döneminde Pazarlama: Ekonomik açıdan durgun geçen bugünlerde, birçok şirketin bütçelerinde kısıntıya gittiğini veya gideceğini tahmin etmek zor değil. Ancak kısılacak yerler, şirketlerin kaderini olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilir. Pazarlama departmanında bütçe kısıntısı, şirketin satışlarını olumsuz etkileyerek şirketi daha da zor bir duruma sokabilir.

Fiyat: Düşük fiyatı pazarlama unsuru olarak görmek büyük bir hata olabilir. Önemli olan daha iyi bir değer sunabilmektir, daha uygun bir fiyat sunmak değil. Daha uygun bir fiyat, marka sadakati bulunmayan ve daha uygunu ile karşılaştığı anda sizi terk edecek müşteriler getirir. Dikkat etmemiz gereken iyi bir fiyattan ziyade iyi bir değer önerisidir. Satış yaparken değerden çok fiyattan bahsediyorsanız, bir şeylerde yanlışlık vardır.

Konumlandırma: Konumunuz, olası bir müşterinin aklındaki yerinizdir. En hızlısı mısınız, yoksa en kalitelisi mi? En havalısı mısınız, yoksa en sağlamı mı? Markanızı tek bir alanda konumlandırmaya dikkat edin. “En havalısı ve en güveniliri” gibi bir konumlandırma, “piyasanın en hızlısı” kadar akılda kalıcı ve inandırıcı olmayabilir. Sonuç olarak, bir marka en fazla kaç alanda en iyi olabilir?

Liderlik: Herkes yönetici olabilir, ama herkes lider olamaz. Bu ikisinin ayrımını yapmak gerek. Lider, zamanın çoğunu insanlarla geçirir. Zamanınızın çoğunu çizelgelere ve evraklara harcıyorsanız, muhtemelen lider değil idarecisiniz. İnsanlar yöneticileri zorunda oldukları için dinlerler, liderleri ise vizyonları için. Tüm yöneticilerin lider olması gerekir, ancak çoğunluğu sadece idarecidir.

Müşteriler: Kısa bir süredir, üretimin değil tüketimin yetersiz olduğu bir ekonomide yaşıyoruz. Önceden olduğu gibi, üreticiler müşterilerini herhangi bir şey için mecbur bırakamıyorlar. Sebebi ise basit, çünkü alternatifleri var. Bu üretim bolluğu, müşterileri ekonominin kralı yapıyor. Müşterilerinize özen göstermelisiniz; çünkü siz göstermezseniz, gösterecek alternatifi bulurlar. Ancak burada ufak bir ayrım var: Tüm müşterilere iyi hizmet vermelisiniz, ancak hepsine eşit hizmet vermek zorunda değilsiniz. İyi müşteriler olduğu gibi kötü müşteriler de olabilir. Önemli olan herkese iyi hizmet verirken doğru müşterilere daha iyi hizmet verebilmektir.

Rakipler: Kötü rakipler sadece baş ağrısıdır. İyi rakipler ise sizi geliştirir. En korkunçları ise size benzeyen rakiplerdir. Bunlardan farklılaşmanın bir yolunu mutlaka bulun. Ancak ironik şekilde; rakipleri yenmenin en iyi yolu ilginizi rakiplere değil, kendinize çevirmenizden geçer. Bunun sebebi ise yukarıda belirttiğim gibi, müşterilerin kral olması. Kimin kepenk indireceğine rakipleriniz değil müşterileriniz karar verecek. Bu yüzden rakibini iyi analiz eden değil, müşteriyi rakiplerine kıyasla daha iyi analiz edenler kazanacak. En iyi balıkçılar, balığı, rakiplerinden daha iyi anlayanlardır.

Görüşlerim

Bu kitapta, 17 yıllık olmasına rağmen, veri tabanlı pazarlamadan bahsediyor. Yukarıdaki düşüncelere göz attıysanız ne kadar güncel hissettirdiklerini fark etmişsinizdir. 17 yıl. Philip Kotler okumak, günümüzün trend olan pazarlama fikirlerinin nasıl ortaya çıktığına dair harika bir iç görü sağlıyor. Bu “pazarlama sözlüğü”nü satın alın ve okuduktan sonra bir köşeye bırakın. İhtiyacınız olduğunda, tıpkı bir sözlük kullanır gibi, tekrar gün yüzüne çıkarıp yararlanın. Kotler, modern bir pazarlama sözlüğü yaratmış. Bu kitap temel seviyede olduğu için herkese tavsiye ediyorum. Ancak yine temel seviyede olduğu için, pazarlama alanında belli bir bilgi birikiminiz var ise; muhtemelen kendi düşüncelerinizi tekrar okuyacaksınız. Kitabı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2 Comments

Arif 21 Haziran 2020 Reply

Sıksa bile sözlük niyetine okunabilir

Bir cevap yazın