Başarılı olmak isteyenler için Gücün 48 Yasası

Robert Greene okumak Mr. Robot gibi hissetmenize yol açabilir. Dikkat!

Deniz Göçer

Hepimiz mutlaka türlü entrikaların döndüğü dizi veya filmleri hayatımızın bir bölümünde izlemişizdir. Anlaşılan o ki, Robert Greene de izlemiş, izlemekle kalmayıp kitabını yazmış. Karşınızda: İktidar: Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası.

Kitaptan kısaca “İktidar” diye bahsedeceğim. Öncelikle İktidar’ın konusunu açmak istiyorum. İktidar, Greene’in sözüyle “Güç sahibi olmak isteyenlere, gücün esiri olanlara ya da güce karşı direnenlere…” karşı yazılmış bir kitap. Kitapta başarı, şöhret, güç, etkili olmak gibi bir çok konuda çeşitli yasalar var. Bu yasalar ayrı bölümlere ayrılmış. Yasalar; yasayı çiğnemek, yasaya uymak, gücün anahtarları, imaj ve otorite başlıklarına ayrılmış. Bu başlıkların arasına ise atasözleri ve yasayla alakalı kısa hikayeler serpiştirilmiş. Greene sadece size bir tavsiyede bulunmuyor; size yasaya uymazsanız ne, yasaya uyarsanız ne olacağını söylüyor.

House of Cards, modern dünyada İktidar’ın yasalarının en bariz uygulandığı dizi olabilir.

Şimdi gelin, sizlerle bu kitaptaki birkaç yasaya bakalım:

 • Ne pahasına olursa olsun dikkat çekin.
 • Eylemlerinizle kazanın, asla tartışmayla değil.
 • Bir dost gibi görünün, casus gibi çalışın.
 • Kimseye bağlanmayın.
 • Ellerinizi kirletmeyin.
 • Cesaretle eyleme geçin.
 • Zamanlama sanatında ustalaşın.
 • Bedava yemeğe değer vermeyin.

Robert Greene’i seviyorum. Düşüncelerine aynen katıldığım için değil, düşüncelerini özgürce ve korkmadan ifade edebildiği için. Greene toplum tarafından “ahlaksız” veya “etik dışı” etiketinin üzerine yapıştırılmasından korkmuyor. Onun gibi düşünmenizi tavsiye etmek kimsenin harcı değil, ancak onun düşünme tarzını bilmekte kesinlikle fayda var. Başarı merdivenlerini tırmanırken düşmemeniz ve tahtınıza oturduğunuzda indirilmemeniz için bu yasaları bilmeniz önemli. Eğer büyük hırslarınız veya hedefleriniz yoksa bile, bu yasaları bilmek size günlük hayatta farklı bir bakış açısı katabilir.

Güç oyununu öğrenmek dünyaya belirli tarzda bakmayı, bakış açısını değiştirmeyi gerektirir. Çaba ve yılların pratiğini gerektirir, çünkü oyunun çoğu doğal olarak gelmez.

Robert Greene
Karşınızda 48 yasanın tamamı…

Kitaptan bazı alıntılarım

 • Gösteri ve eğlence, niyetinizi gizlemede mükemmel hilelerdir, ama süresiz olarak kullanılamaz. Halk bıkar, şüphelenir ve sonunda hileyi yakalar.
 • Şöhret dikkat edilmesi gereken bir hazinedir. Özellikle ilk kez şöhret edindiğinizde her türlü saldırıyı bekleyerek onu sıkı bir şekilde korumalısınız.
 • İftiraya ve saldırıya uğramak aldırılmamaktan daha iyidir.
 • İnsanlar hareketlerini önceden tahmin edebildikleri kişilerin yanında kendilerini üstün hissederler.
 • Oyunun yarısı sessiz kalmak ve etrafındakileri dikkatle incelemektir.
 • Sizi acılarıyla zehirleyecek olanlarla ilişki kurarak kazanılacak bir şey yoktur; talihliyle ilişki kurarak elde edilecek şey yalnızca güç ve şanstır.
 • Almadan önce vermeyi öğrenin.
 • Başlangıçta ortadan kaybolmayın, tersine her yerde hazır ve nazır olun. Yalnızca görülen, takdir edilen ve sevilen bir şey yokluğunda özlenir.

Kitap hakkındaki görüşlerim

Eğer kişisel gelişim ve başarı için 100 temel eseri listeleseydik, bu kitap kesinlikle onlardan birisi olurdu.

Robert Greene belli ki çok fazla Muhteşem Yüzyıl ve House of Cards izlemiş. Buradaki saray mensuplarının eylemlerini modern güne uygun şekilde yasalaştırmış. Her ne kadar kitaptaki yazan her cümlenin altına imzamı atmasam bile, Greene’in haklı olduğu çok fazla yer var. Greene sizi ahlaksız, duygusuz bir yaratığa dönüştürmüyor, sadece sizi onlardan koruyor. Bunun için bir süre başucundan ayırmamakta fayda var. Özellikle herkesin farklı maskeler taktığı günümüzde bu kitap gözlerinizin önündeki perdeyi ortasından yırtıp atıyor. Sosyal medyayı inceleyerek bile doğrulayabileceğiniz yasalar içeren bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Satın almak için buraya tıklayabilir, yazıyı beğendiyseniz eposta adresinizi bırakarak yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın